WFM Kuchnie

Historia

Historia WFM KUCHNIE

Uruchomienie produkcji
Tuż po zakończonych działaniach wojennych w 1945 roku na terenie zniszczonego działaniami wojennymi Wolsztyna zorganizowała się pierwsza, dziewięcioosobowa załoga, która otrzymała zadanie budowy nowego zakładu produkcyjnego: stolarni. Ich praca w początkowym okresie polegała głównie na odgruzowywaniu i przygotowywaniu do uruchomienia produkcji. Pod koniec 1945 roku zakład był już gotowy do rozpoczęcia produkcji. Uruchomiona stolarnia produkowała głównie na potrzeby szkół: krzesła świetlicowe i krzesełka szkolne. Pełny rozruch zakładu nastąpił 13 kwietnia 1946 roku jako pod nazwą: Wolsztyński Zakład Drzewny. Organizacyjnie zakład podlegał Wielkopolskiemu Zjednoczeniu i otrzymał nazwę: Państwowy Zakład Przemysłu Drzewnego nr 13 w Wolsztynie. Produkowano przede wszystkim szkolne meble: krzesła, ławki, szafy, stoliki, taborety, biurka i tablice. Produkcja była ukierunkowana na pokrycie zapotrzebowania po stronie powstających masowo w tamtym okresie szkół. Od grudnia 1946 trwały prace modernizacyjne: zamiast drewnianych zbudowano murowane hale, które wyposażono w nowoczesne maszyny produkcyjne. Dzięki temu rozpoczęła się masowa produkcja mebli kuchennych przy jednoczesnym zwiększeniu zatrudnienia.

Samodzielność organizacyjna
Ze względu na doskonałe wyniki w produkcji od 1 stycznia 1952 roku Zakład nr 13 w Wolsztynie został odłączony od Wielkopolskich Zakładów Przemysłu Drzewnego i uzyskał status samodzielnej jednostki. Tak powstała Wolsztyńska Fabryka Mebli (WFM). Była to forma nagrody za wysoką efektywność pracy. WFM stało się największym zakładem pracy w Wolsztynie - w 1958 roku zatrudniały już ponad 900 pracowników. Również w tym roku uruchomiono przy fabryce Bazę Napraw Urządzeń i Maszyn Meblarskich i zwiększono zatrudnienie do 945 osób. W latach 1961-1965 nastąpił znaczny wzrost produkcji. Wynikało to z unowocześnienia sposobu produkcji. Fabryka przestawiła się z produkcji tradycyjnych mebli kuchennych z litego drewna na produkcję segmentów. Zestawy kuchenne WFM szybko zyskały uznanie nie tylko na krajowym rynku ale również za granicą. W tym okresie wybudowano biurowiec, w którym znajdowały się sale ekspozycyjne. W fabryce wybudowano kotłownię, stację kompresorów, suszarnię do drewna i magazyn. Przebudowano malarnię i częściowo zmechanizowano cykl produkcyjny. 24 listopada 1964 roku WFM otrzymał nagrodę od Prezesa Rady Ministrów za wyniki w produkcji.

Stałe zwiększanie produkcji
Razem z firmą zmieniała się też technologia produkcji. W latach 60-tych fabryka wprowadziła na rynek modułowe meble kuchenne na bazie płyty lakierowanej. Lata 70-te to gwałtowne udoskonalenie technologii linii lakierniczych. Początkowo produkowano kuchnie na bazie płyty lakierowanej – zarówno na korpusach jak i na frontach. W latach osiemdziesiątych zaczęła być wykorzystywana płyta wiórowa laminowana. Od lat 90-tych fabryka oferowała klientom meble na indywidualne zamówienie. Od tego czasu w ofercie pojawiły się fronty z drewna litego i fronty z płyty MDF foliowanej. W latach 70-tych na terenie zakładu powstał Zakładowy Klub Racjonalizatorski, którego członkowie czuwali nad stałym unowocześnianiem technologii produkcji.

W 1975 roku globalna wartość produkcji przekroczyła 104 mln zł. Zestawy kuchenne produkowane przez WFM były bardzo poszukiwanym towarem na rynku krajowym i zagranicznym. W 1980 roku WFM eksportowała za granicę ponad 2.000 zestawów kuchennych do 5 krajów europejskich oraz posiadała salony firmowe między innymi w Poznaniu, Warszawie i Krakowie.

Międzynarodwe doświadczenie
W roku 1998 przedsiębiorstwo zostało sprywatyzowane i weszło w skład koncernu Skanska, a dokładnie należącej do tego koncernu Grupy Poggenpohl, skupiającej znane niemieckie i szwedzkie marki mebli kuchennych. Prywatny właściciel przeprowadził restrukturyzację przedsiębiorstwa i dostosował jego rozmiar do warunków rynkowych.


Efekt synergii
W 2003 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii firmy, ponieważ od tego roku WFM weszła w skład grupy Szynaka Meble. To umożliwiło szybki rozwój firmy i poszerzenie asortymentu produktów. W tym okresie wprowadzono kolejne technologie: płyty fornirowanej oraz blatów na bazie HPL i ABS. Nastąpiły inwestycje w hale, maszyny a ciągły wzrost wielkości sprzedaży pociągnął za sobą ponowny wzrost zatrudnienia i skali działania.

Współczesność
Dzisiaj WFM jest znana na rynku jako WFM KUCHNIE. To nowoczesny zakład produkcyjny zatrudniający ponad 500 pracowników. Sieć sprzedaży firmy poza Polską obejmuje między innymi: Francję, Anglię, Holandię, Szwecję, Niemcy i Szwajcarię. WFM KUCHNIE opiera swoje działania o 3 podstawowe wartości: profesjonalizm, funkcjonalność i empatię. Dzięki nim produkty WFM KUCHNIE zapewniają klientom wyjątkową jakość i funkcjonalność.


Lata 45-50

Powstanie fabryki. Produkcja mebli szkolnych do odradzającego się po wojnie szkolnictwa.

Lata 50 - te

Rozpoczęcie produkcji mebli kuchennych w postaci wolnostojących kredensów kuchennych.

Lata 60-te

Lata 60-te to między innymi rozwój w zakresie oferty fabryki. W tym dziesięcioleciu Wolsztyńskie Meble wprowadziły na rynek modułowe meble kuchenne na bazie płyty lakierowanej.

Lata 70-te

Lata 70-te. W tej dekadzie znacznemu udoskonaleniu uległy technologie linii lakierniczych.

Lata 80-te

Lata 1981 do 1990 owocowały między innymi wprowadzeniem płyty wiórowej laminowanej do produkcji modułowych mebli kuchennych.

Lata 90-te

Wprowadzenie drewna litego na fronty kuchenne. Prywatyzacja fabryki, wejście w skład koncernu Skanska.

Lata obecne

Gwałtowny rozwój asortymentu, kuchnie projektowane pod zamówienie, wprowadzenie kolejnych technologii np. płyty fornirowanej, blatów na bazie HPL i ABS. Wejście w skład grupy Szynaka Meble Sp. z o.o.

Porozmawiaj z projektantem
68 347 56 27

Poniedziałek - piątek w godz. 8:00-16:00

Pytania dotyczące użytkowania
i serwisu produktów WFM KUCHNIE
68 347 56 38

Poniedziałek - piątek w godz. 8:00-16:00

Opłata za połączenie zgodna ze stawką przewidzianą przez operatora wg aktualnego cennika

Zapisz swoją wycenę

Po zapisaniu będzie ona dostępna w Moje Konto > Zapisane wyceny

Zapisano
Błąd

Nie zapisałeś wyceny!

Wylogowanie się spowoduje, że dane zostaną utracone.

Zapisz wycenę Wyloguj bez zapisywania