Film omawiający instrukcję użytkowania kuchni WFM KUCHNIE

Instrukcja użytkowania kuchni WFM KUCHNIE
Praca w kuchni oznacza obcowanie z wysokimi temperaturami, parą wodną, wilgocią, środkami czyszczącymi. Ponadto wiele produktów spożywczych pozostawia silne plamy. Dzisiejsze materiały meblowe są co prawda odporne na większość z tych czynników, jednak są pewne granice wynikające z właściwości tych materiałów. Aby długo cieszyć się swoją kuchnią należy przestrzegać kilku istotnych wskazówek.

Odpowiednia pielęgnacja kuchni
Regularna pielęgnacja kuchni znacznie przedłuża jej życie. Dlatego utrzymuj swoją kuchnię w higienicznym stanie. Używaj wyłącznie łagodnych i rozpuszczalnych w wodzie  środków czyszczących. Używaj miękkiej szmatki lub gąbki. Nie używaj ścierek powodujących zarysowania. Usuwaj zabrudzenia tak szybko jak jest to możliwe. Świeże plamy dają się zazwyczaj lżej i najczęściej w całości usunąć. Po czyszczeniu wytrzyj powierzchnię do sucha. W żadnym wypadku nie używaj rozpuszczalników, proszków do czyszczenia lub gąbek do czyszczenia garnków, ponieważ one zniszczą powierzchnię tak silnie, że jej przywrócenie do stanu pierwotnego będzie niemożliwe.

Regularne wietrzenie
Przy gotowaniu dbaj o dostateczne wietrzenie, aby para wodna nie kondensowała się na elementach meblowych.

Odpowiednie wietrzenie zmywarki
Otwieraj zmywarkę dopiero po ok. 20 minutach od zakończenia programu, żeby para miała możliwość skondensowania się wewnątrz urządzenia, a nie uszkodziła blatu.

Usuwanie wody
Unikaj rozlewania wody, a jeżeli do tego dojdzie jak najszybciej ją wytrzyj. W przypadku blatów z materiałów drewnopochodnych szczególnie dbaj, żeby stojąca woda nie pozostawała w okolicach łączenia blatów czy też wycięć w blatach pod zlewozmywak czy płytę grzejną. Spytaj montażystów czy dobrze zabezpieczyli te newralgiczne punkty.

Pochłaniacz
Używaj pochłaniacza pary. Ustal indywidualnie wydajność pochłaniacza w zależności od wielkości pomieszczenia. Dobrze dobrany pochłaniacz powinien być w stanie w ciągu godziny przynajmniej 6 razy wymienić całe powietrze w pomieszczeniu. Ponadto dobrze zaprojektować pochłaniacz szerszy niż płyta grzejna. Na przykład do płyty szerokości 60 cm dobierz pochłaniacz szerokości 90 cm.


Wybór miejsca pod czajnik lub ekspres do kawy
Nie stawiaj ekspresu do kawy czy czajnika pod szafkami wiszącymi. Długofalowo para wodna i temperatura szkodzi Twoim meblom.

Dbałość o blat
Nie stawiaj gorących garnków bezpośrednio na blat lub inną część mebla bez użycia podstawki. Porcelana i naczynia kamionkowe mają od spodu niepowlekaną powierzchnię. Przy przesuwaniu po blacie mogą powstawać lekkie zarysowania. Uważaj na niektóre przedmioty, które przy przesuwaniu po blacie mogą go zabarwić. Nie krój i nie ubijaj bezpośrednio na blacie. Używaj deski do krojenia.

Kontrola stanu piekarnika
Sprawdź od czasu do czasu temperaturę na krawędzi powierzchni drzwi piekarnika. Dopóki krawędź drzwi można dotknąć palcem, temperatura pozostaje poniżej 70 stopni Celsjusza i nagrzewanie się jest w normie. Jeżeli nie - należy poprosić serwis o sprawdzenie szczelności drzwi piekarnika. Nie pozostawiaj rozgrzanego piekarnika otwartego, ponieważ temperatura może uszkodzić sąsiednie elementy meblowe.

Kontrola urzadzeń chłodniczych
Sprawdzaj regularnie odpływ kondensującej się wody w lodówce, żeby nie doszło do zalania mebli.

Czym nie można czyścić kuchni?
Nie używaj do czyszczenia pary wodnej pod ciśnieniem ani węża z wodą.

Poziom wilgotności
Drewno i płyty drewnopochodne są materiałami, które w sposób szczególny reagują na wilgotność powietrza. Mówimy, że drewno pracuje. Zabezpieczenie powierzchni materiału może wprawdzie tą cechę spowolnić, ale nie można jej całkowicie wykluczyć. Należy więc dbać o to, żeby wilgotność powietrza w kuchni znajdowała się pomiędzy 40 i 70 %. Krótkookresowe przekroczenia w granicach 2-3 dni nie mają negatywnego wpływu. Jednakże dłuższe odstępstwa od optymalnej wilgotności mogą spowodować spękania materiału, w tym powierzchni lakieru. W szczególności podczas okresu grzewczego wilgotność może być zbyt niska, a bezpośrednio po budowie lub remoncie, zbyt wysoka.

Specjalne wymagania
Pamiętaj, że niektóre materiały wymagają specjalnej konserwacji, np. blaty z drewna olejowanego muszą być raz na kilka miesięcy olejowane, blaty i fronty kamienne impregnowane. Przestrzegaj szczegółowych instrukcji dołączonych do tych produktów a w razie potrzeby skontaktuj się z naszym działem wsparcia, który udzieli stosownych wskazówek.

« wróć do listy
Porozmawiaj z projektantem
22 33 11 764

Poniedziałek - sobota w godz. 10:00-21:00

Niedziela w godz. 10:00-18:00

Pytania dotyczące użytkowania
i serwisu produktów WFM KUCHNIE
68 347 56 38

Poniedziałek - piątek w godz. 8:00-16:00

Opłata za połączenie zgodna ze stawką przewidzianą przez operatora wg aktualnego cennika

Zapisz swoją wycenę

Po zapisaniu będzie ona dostępna w Moje Konto > Zapisane wyceny

Zapisano
Błąd

Nie zapisałeś wyceny!

Wylogowanie się spowoduje, że dane zostaną utracone.

Zapisz wycenę Wyloguj bez zapisywania